Tri tradicionalna vlaška specijaliteta

Poznato je da svaki kraj naše zemlje ima neki svoj kulinarski specijalitet, neku specifičnost u spremanju određenih jela, slatkiše, slaniše… po kojima je poznat.

pijani šaran
pijani šaran

Ja živim u Velikom Gradištu, gradiću na severoistoku Srbije. Ono što je za ovaj kraj specifično je da je delom i vlaški kraj (konkretno, homoljski kraj, u okolini Kučeva, ali takođe i kada se krene od Golupca ka Kladovu nailazimo na vlaška sela). Vlasi takođe imaju svoje običaje, ne samo u kulinarstvu, već i u folkloru i mnogim drugim kulturnim i društvenim aspektima.

Iz tog razloga ovoga puta upoznaću vas sa tri zanimljiva recepta vezana za moj kraj, a jedan od njih je  i vrlo poznat vlaški specijalitet.

Pretpostavljam da se u celoj Srbiji sprema musaka. Recept je verovatno svuda isti: glavni sastojci su krompir i mleveno meso. Međutim, u Golupcu, gradiću blizu Velikog Gradišta, u kome živi moja baka, sprema se golubačka musaka. Zapravo, to je samo varijanta one klasične – umesto krompira iseckanog na kolutove, napravite pire.

Zašto je to toliko posebno i vredno pomena?

Baka Slavka i mama Milica  su mi ispričale da se musaka na ovaj način sprema u nekim domaćinstvima već godinama, i to su smislile mame koje su želele da svoju decu nagovore da jedu ovo ukusno jelo. Naime, deci je bilo mnogo jednostavnije i ukusnije da to sve bude više „kašasto“. Po priči, moja mama je tako zavolela ovo jelo kao mala, a takođe i brat i ja.

Recept se prenosio s kolena na koleno, a ja ću ga sada podeliti sa vama.

GOLUBAČKA MUSAKA

Sitno iseckani luk propržite na ulju, a zatim dodajte mleveno meso i začine (so i biber). Otprilike, na glavicu luka ide 250 gr mešanog mlevenog mesa. Kada se to sve zajedno proprži, sklonite sa vatre. U šerpi sa posoljenom vodom skuvajte nekoliko krompira (na ovu količinu, dovoljno je 4-5 srednje veličine). Možete ih iseckati na manje kocke da bi se brže skuvali. Zatim procedite vodu, dodajte malo mleka i margarina i izgnječite sve to, odnosno, napravite pire.

U podmazanu vatrostalnu posudu sipajte prvo deo pirea, zatim meso, a onda opet preko pire. Prelijte smesu prethodno umućenim jajetom (možete u jaje dodati i malo mleka). Zapecite u rerni dok se ne napravi rumena korica (10, 15 minuta ako je rerna uključena na 200 stepeni). 

Ono što je takođe specifično za moj kraj jeste da većina kuća slavi slavu Svetog Nikole. Slava je posna i na trpezi se mora naći riba (pržena ili pečena, u zavisnosti ko kako voli). Specijalitet koji se pravi uglavnom samo u ovoj prilici jeste

„pijani šaran“

Pripremiti jednog većeg šarana (do 3 kg) i po širini ga zaseći na redove; posoliti i preliti uljem i staviti da se peče. Za to vreme pripremiti smesu od ulja, začina, belog luka i peršuna – kada šaran bude polu-pečen u tim zasečenim redovima sipati svuda po malo. Pri kraju pečenja, celog šarana preliti belim vinom (potrebna količina vina je otprilike jedna čaša od jogurta) i ostaviti da se još malo krčka u rerni. Ovaj specijalitet se ne sprema suviše dugo, oko sat vremena, rerna treba biti podešena na 200 stepeni.

I poslednji recept su vlaške žmare.

To je starinsko jelo koje se uglavnom sprema na zavetinama, svadbama i krštenjima, najviše u Homolju. Nekada se čak sati provode kraj vatre da bi se pripremilo.

vlaške žmare
vlaške žmare

Potrebni su luk, ovčije meso i kukuruzno brašno. Prvo se kuva meso koje se nakon određenog vremena odvaja od kostiju i usitni ručno. Ako se kuva za veliki broj osoba, sprema se u kazanu. Treba povremeno dodavati i mast kao vruću smesu. Sjediniti luk i meso, a zatim polako dodavati kukuruzno brašno uz stalno mešanje dok ne dobije gustinu. Ovaj specijalitet se servira vruć.

 

Аутор: Marija Bogičević

Zovem se Marija, vodim blog "Zrno pozitive" na kome možete čitati tekstove o poeziji, o knjigama koje čitam, o svemu što me inspiriše - ljudima, prirodi, ličnim događajima ili onim iz mog okruženja...

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *