Čili kon karne na srpski način

Ne znam kakvo je uvreženo mišljenje kada je strana kuhinja u pitanju, ali ja smatram da je meksičko jelo originalno jedno ako se krčka u nekoj kuhinji u Meksiku, kinesko u Kini, rusko u Rusiji… Jer, sve i da se do najmanje sitnice pridržavate uputstva i sledite recept od prvog slova do poslednje tačke, niti će čili kon karne o kojem ćemo danas, biti isti u Teksasu (koji ga prisvaja ko usvojeno čedo) ili u Beogradu, kao u nekom zabačenom meksičkom selu; niti brokoli spremljen po sečuanskom receptu ima isti ukus bilo gde kao na bilo kojoj tački ogromne Kine, niti ćete boršč jesti s istim oduševljenjem u Moskvi i u ruskom restoranu u Pekingu (doduše, probala sam  tamo i očajno loše peljmene  ali mu dođe na isto).

Srpski čili kon karne
Srpski čili kon karne

Zašto je to tako? Pretpostavljam, stoga što sastojci nisu istog kvaliteta – ni miris, ni ukus, a ni izgled. Nisu ni krava ni svinja isto rasle, nisu jele ni isto pomije ni istu travu, žito i kukuruz na svakom meridijanu imaju drugačiji šmek.

S druge strane, ma koliko nam se dopalo neko jelo iz tuđe kuhinje, ukoliko odlučimo da ga sami spremimo, neminovno ćemo ako ne prvi put, ono već sledeći – pristupiti izmenama, dodavanju i oduzimanju. Ja ne volim kim pa ću ga sigurno izostaviti, neko ne voli ljuto pa će čak i jela koja podrazumevaju čili spremati bez njega, neko izbegava beli ili crni luk… neko šargarepu, peršun, krompir, korijander, biber, ren…

Te tako, ovaj moj

Čili kon karne za one koji preferiraju srpsku kuhinju i ne mnogo ljuto,

izgleda ovako:

Potrebno je (za dve osobe)

  • iseckana glavica crnog luka
  • iseckana dva čena belog luka
  • nekoliko kašika maslinovog ulja, može dve-tri, a može i malo više
  • 300 d0 400 gr mlevenog mesa, koje volite, a ponekad stavim belo pileće seckano na kocke
  • iseckane na kockice ili štapiće dve srednje paprike, zimi mogu biti i iz turšije, a mogu i dve kašike ajvara ili pola-pola
  • iseckana na kockice dva-tri paradajza u sezoni, mada u izvornom receptu piše: konzerva pelata od paradajza, što je 400 do 500 gr i koncentrovan paradajz, dve kašike – pa šta volite i imate od ovoga, možete kombinovati
  • jedna konzerva crvenog pasulja (mada možete staviti i naš, koji prethodno obarite  – oko 300 gr težine skuvanog pasulja), a slobodno možete staviti i nekoliko vrsta pasulja
  • začini: so, čili u prahu ili na vr’ kašičice ljute mlevene paprike, kašičica mlevene slatke paprike, biber, ako koristite kumin stavite ga takođe na vr’ kašičice, ali zaista, vrlo malo imajući u vidu njegov jak ukus
  • ako volite ljuto, jedna suva papričica, ako ne suva paprika
  • ako imate čili sos, može se dodati malo, opet zavisi od toga koliko volite ljuto
  • kašičica šećera – ukoliko ga niste stavljali u koncetrovani paradajz ili sok od paradajza ili ukoliko ne piše na kupljenom da sadrži i šećer

Opciono

  • peršun – ako volite, sitno naseckajte kolko za jednu punu kašiku
  • čaša crnog vina, ako volite
  • malo tečnosti od supe, u nedostatku nje malo tople vode
  • kukuruz šećerac . duplo manje od količine pasulja
  • kim, korijander, muskatni orah, origano, majčina dučica, kockica crne čokolade

Vreme pripremanja: najmanje sat, a možda i koji minut duže.

Pasulj s mlevenim mesom na meksički način
Pasulj s mlevenim mesom na meksički način

Pripremanje

Na zagrejanom ulju izdinstati crni i beli luk „da se cakli“ pa dodati meso po izboru.

Dinstati dok meso ne promeni boju, ukoliko je mleveno  dobro mešati pritiskujući kašikom, kako se ne bi napravile grudvice od mesa.

Dodati svežu papriku pa nastaviti dinstanje još desetak minuta, posle čega dodati svež paradajz i dinstati još desetak minuta pre nego što se dodaju pelat i koncentrovani paradajz.

Dodati crno vino ili tečnost za supu ili mlaku vodu – da sve to ogrezne i još prst-dva da bude iznad smese.

Kada tečnost uvri, što obično traje oko 45 minuta, dodati sve začine za koje ste se opredelili, ali postepeno i uz probanje makar na vrhu kašičice, kako ne biste preterali s njima.

Desetak minuta pred kraj dodati oceđen pasulj i kukuruz.

Čili kon karne bi trebalo da bude gust kako bi se jeo viljuškom ili zahvatao komadićem hleba, ali ako volite – kao ja, da bude malkice čorbast, neka bude bar jedan prst tečnosti pre nego što jelo sklonite s vatre.

Služiti uz kukuruzni hleb ili tortilje od kukuruznog hleba ili obarenu testeninu ili krompir.

 

 

Аутор: Negoslava Stanojević

Zalutala sam u ekonomske nauke, a zapravo pisanje mi je fah. Sve sam manje novinar, a sve više kopirajter i bloger i pomalo pisac. Ako me zavidan broj ljudi zna kao autora priča na zaplanjskom dijalektu, bar 75 puta više njih zna me kao autora nekoliko zanimljivih recepata objavljenih na blogu Negoslava’s, po čemu me već prepoznaju i lokalni prodavci. Jedne godine pola Fejsbuka je pravilo ajvar po mom receptu, a mnogima je to postao, kao i meni, naomiljeniji recept za srpski kavijar. Što mi je “opravdanje” i za učešće u ovom projektu.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *