Videla sam toliko mnogo recepata za hlebove, pogače i lepinje da, kada bi sada trebalo da se opredelim za jedan ili dva, ne bih umela da izaberem.
Iskusne domaćice znaju već po osećaju da svaki recept prilagode ukusu svoje porodice – dodavanjem malo više vode, kisele vode, jogurta, sirutke, kiselog mleka ili jogurta, pavlake ili još malo brašna, semenki, sira…
Početnicima je s početka teško da umese i ispeku, namerno odvajam ove dve aktivnosti jer od obe jednako zavisi kvalitet proizvoda, i najobičniji hlebić čak i onda kada se striktno pridržavaju recepta.
Ono što je bitno za njihovu informaciju jeste da ne mogu da omanu i kada dobiju malo ređe i malo mekše i malo tvrđe testo, samim tim što će svako biti ispečeno ukoliko se peče dovoljno dugo i, naravno, ukoliko je prethodno dobro umešeno.
Retki su hlebovi, pogače i lepinje, koji se ne mese sem što se umute, ponekad i samo viljuškom, potrebni sastojci. Svi ostali, po pravilu, mese se ili samo jednom (obično presne pogače sa sodom bikarbonom ili praškom za pecivo) – ali je i to naglašeno u receptu, i to sve dok se ne dobije kompaktna i lepo oblikovana lopta, ili se, pak, premese bar jednom ili dva puta, posle odležavanja tokom kojeg testo naraste (obično je reč o mešenju s kvascem).
Ovo testo je potrebno premesiti samo jednom.
Potrebno je
- malo više od polovine svežeg kvasca ili ceo suvi kvasac
- kašičica šećera
- 450 gr integralnog brašna
- 150 gr pšeničnog brašna
- 0,5 dl maslinovog ulja
- 4 dl mlake vode
- kašičica soli
Pripremanje
- razbiti kvasac u 1 dl mlake vode kojoj se doda šećer i dve-tri kašike od pripremljenog brašna
- sipati prosejano brašno u vanglicu za mešenje, napraviti udubljenje i u njega sipati nadošli kvasac, ulje i so i ostatak priremljene vode
- umesiti testo i ostaviti ga 30-60 minuta da naraste
- ponovo premesiti testo i podeliti ga na šest loptica – ovo se najbolje uradi tako što se umesi testo u obliku kobasice, podeli se na tri jednaka dela pa se svaki deo preseče na pola
- svaki komad testa umesiti kao loptu pa razvući oklagijom do veličine veće tacne
- u pleh staviti pek papir pa poređati lepinje, izbosti ih viljuškom i ostaviti da odstoje jedno 20 minuta
- za to vreme zagrejati rernu na 250 stepeni Celzijusa, staviti pleh i smanjiti temperaturu na 200 stepeni
- peći 20 do 30 minuta, dok lepinjice porumene
- ispečene lepinje uviti u krpu i ostaviti da se malo prohlade