Prva pita koju sam naucila praviti je sa domacim korama, kako me je naucila moja tetka Branka. Zahtjeva malo vise vremena, mirne ruke i puno ljubavi, naravno. I prilicno brasnjav i mastan sto na kome se razvlace kore, jer zahtjeva vise koraka pri pravljenju.

Zbog manjka vremena sve ređe pravim domace kore, a veoma dobra zamjena su kupljene kore, koje uvijek u velikim kolicinama kupim u Srbiji pa zamrznem ovdje u Becu. Tako da su pri ruci svaki put kada nam se prijede pita ili se najave gosti.
U toku posljednjih dvadesetak godina isprobala sam mnoge recepte za pite sa gotovim korama. I kao guzvara, i kada se kore slazu jedna na drugu, i kada se kore prazne naguzvaju kao harmonika pa se tek tada preliju tecnim filom. Najmanje sam bila zadovoljna kada sam u pocetku moje karijere kao domacica par kora slagala jednu na drugu pa tek onda stavila fil, zamotala i tako pekla.
Otkako sam pocela praviti pitu po receptu moje snaje iz Trebinja (nakon sto sam je probala kod nje na slavi prosle godine) malo je reci da su moji ukucani, prije svega djeca koji bi pitu mogli jesti svaki dan, odusevljeni. Jednostavno mi je najveca nagrada kada je napravim da je tokom konzumacije neprestano hvale i da se sa zaista velikim uzitkom pojede do zadnje mrvice. Hrskava je dok je topla, kada se ohladi kore omeksaju, ali pita na svom ukusu nista gubi i ako se jede hladna.
Moze se filovati i sa sirom, sa mljevenim mesom ili mjesavinom sira i spinata, kao sto sam ja to danas uradila.
Original recept sam dobila sa mljevenim mesom, a za pitu sa sirom je potrebno 300-400 grama mladog sira ili fete. Nakon sto ste par puta pravili pitu sa sirom, moci cete sami odrediti koja kolicina vam najbolje odgovara.
Trik kod ovog nacina pravljenja pite jeste da se svaka kora premaze smjesom koja se dobije kada se umute 3 jaja, 1 casa jogurta, 1 casa zejtina ( moze i malo manje od kolicine jogurta) i pola praska za pecivo (ne skodi ako stavite i cijeli prasak). To je kolicina za 500g gotovih kora.

Ako su kore mnogo tanke, stavljajte koru i po. Ako znate proizvodjaca koji proizvodi deblje kore, preporucujem da njih koristite.
Nakon sto ste koru premazali ovom smjesom, stavljajte pripremljeni sastojak za fil (mljeveno meso, sir…) na jedan kraj kore i zamotajte.

Redjajte u tepsiju dok ne iskoristite sve kore. Valjalo bi imati tepsiju u velicini sporeta, kako bi sve kore stale, mozete ih i malo vise zbiti, kako ne biste zbog 2-3 kore viska pekli dva puta.

Pecite na temperaturi od 200°C oko 15 minuta, tj. dok kore ne dobiju zlatnozutu boju.

Priprema fila od mljevenog mesa:
1/2 kg luka kratko prodinstati sa 1/2 kg mljevenog mesa, posoliti i pobiberiti po zelji.
Kada pravite pitu na ovakav nacin, mora se napomenuti da se fil, bilo sa mesom ili sirom, stavlja u tankom sloju.
Divno je citat o takvim osobama ciji tekst mami i trazi te za prijatelja.vas kvalitet se nemoze opisat,a kvalitet se osjeti sa prvom recenicom.Nastavite tako imat ce te uvijek prijatelja i dugo ce te zivjet.Lijep pozdrav.
Postovana Fatima,tek sada sam procitala Vas komentar, najljepse zahvaljujem na predivnom komentaru, veoma mi je uljepsao dan. Lijep pozdrav!
Ova pita zove na isprobavanje. Jako volim pite, mogla bih ih jesti non stop. Čim isprobam, javljam utiske a ne sumnjam da će biti opšte oduševljenje. ☺
Poshtovama gospodjo, ne znam dalibste josh uvek ukljuceni na ovaj blog ali zelim da se zahvalim za ovaj recept. Cista 10-ka. Napravila sam i ispala je fenomenalno. Cela moja porodica se odusevila. Hvala vam na receptu koji je fenomenalan za nas zaposhljene zene koje nemaju puno vremena za kuhinju ali ipak zele da naprave nesto lepo za porodicu. Sretna vam Nova Godina. Sve najlepshe zelim i vama i vasoj porodici. Lidija!
Nisam jela ukusniju i hrskaviju pitu a pritom da se tako brzo i lako sprema! Svaka cast za recept, sve pohvale!
(Ja sam samo premalaza odozgo jos ovom smesom sa jajima i posipala susamom.)