Egipatska kuhinja- najpopularnija jela i deserti

Sfinga-Egipat

Koliko su stari Egipćani pažnje poklanjali kuvanju i hrani, najbolje govore neobično očuvani crteži scena gozbi na zidovima i tavanicama hramova i grobnica. Na crtežima i rezbarijama se jasno vide simboli voća, povrća i posuda sa đakonijama.

Ni danas se nije mnogo promenio sastav namirnica koje se koriste u egipatskim kuhinjama: pasulj, grašak, beli luk, krastavci, urme, smokve i grožđe i u drevnim su vremenima bili izuzetno popularni.  Za pravljenje hleba i piva koristili su stari Egipćani, kao i danas- pšenicu i ječam; riba i živinsko meso bili su uvek popularni; suva riba (fasieekh) je bila delikates i pripremala se tako što bi se posle čišćenja komadi ribe dobro posolili i ostavili na suncu da se suše.

Uticaji sa Istoka

Na egipatsku kuhinju veliki uticaj su imali susedi sa Bliskog Istoka. Razni narodi su ostavljali svoj trag u navikama i u svakodnevnim poslovima kao što je pripremanje jela.

Persijanci, Grci, Rimljani, Arapi i Osmanlije prvi su, pre više hiljada godina, u dolinu Nila doneli neke nove namirnice. Danas se više i ne zna pouzdano ko je pomešao sve ukuse sa Istoka, ali se i tada i danas u Kairu traže razna jela i namirnice iz Libana, Palestine, Sirije, kao i hrana iz Evrope.  Ukusna i raznovrsna hrana se spremala i služila na velikoj trpezi tokom velikih događaja (slavlja, rođendani, svadbe, sahrane).

Bilo kako bilo, egipatska kuhinja zadržala je svoju jedinstvenost. Nakon nekoliko hiljada godina, pirinač i hleb i dalje su osnovna hrana.

Molokhiyya (povrće nalik spanaću) i ful mudames (kuvani, pasirani fava pasulj) su nacionalna jela, podjednako popularna kao i prvih dana ove civilizacije. Evo nekoliko specifičnih tradicionalnih egipatskih jela koje bi svakako trebalo probati, jer turističke agencije nude uglavnom hotelski smeštaj, bilo da je u pitanju letovanje u Šarm el Šeiku ili Hurgadi, odnosno posete Kairu, Luksoru ili krstarenje Nilom.

Ful Medames

Ful medames je tradicionalni doručak, najvažnija hrana u mnogim domovima Egipta. Pravi se od fava pasulja (kuvanog, pasiranog) i maslinovog ulja. Ukusan je kuvan, dinstan, u sosu ili samo pečen i pržen. Kad ste u žurbi, kuvani pasulj se može danas kupiti i u limenkama. Obično se ovako pasiran jede s jajima, sirom, pita hlebom i / ili kao mix u popularnom obroku ta’meya. Od njega se sprema i  jednostavan, brz doručak- fava u sendviču. Pasulj je prepun esencijalnih hranjivih sastojaka kao što su ugljeni hidrati i gvožđe i malo ima zasićenih masti. Ful je vrlo teško pronaći izvan Egipta, ali možete ga pronaći preko interneta.

Fava pasulj (širokog zrna) raste u dugim zelenim mahunama, poput naše boranije. Najčešće se priprema tako što se potopi preko noći u posudu sa vodom i kuva se nekoliko sati na laganoj vatri u „idri“. Tradicionalno se širom zemlje ovo povrće prodaje na uličnim kolicima i velika je potražnja za njim.

Falafel ili Ta’meya

Ta’meya – falafel se tradicionalno služi sa ful medamesom. Ovaj falafel proizvodi se od leblebije, ali egipatska ta’meya pravi se od fava pasulja. Fava pasulj treba potopiti preko noći da omekša, a zatim ga zgnječiti ili ispasirati.

U njega se doda sveže naseckani peršun, beli luk, praziluk i razne travke od kojih je ta’meya jarko zelene boje. Od poznatih začina tu su: kumin, korijander, paprika, so i biber sa brašnom od leblebije. Od ove smese prave se kuglice i prže na ulju. Ne iznenađuje zašto je ta’meya tako popularna egipatska hrana, vrlo je ukusan obrok sa izuzetno mirisnim začinima.

Koshari

Košari /Koshary/ koshari jedna je od najstarijih tradicionalnih egipatskih namirnica. Uglavnom se lako nalazi, prodaje se na kolicima, na ulicama Egipta, čest je obrok u restoranima, a jeftin je i kaloričan obrok.

Slojevi riže, makarona, sočiva i leblebije pojačavaju ukus karamelizovanog luka, sa gustim crvenim umakom od belog luka sa sirćetom ili čilijem. Verovatno ćete se iznenaditi jer je ovo zanimljiv miks, ali iznenađujuće ukusan!

Mahshi

Mahši/Mahshi je omiljen među Egipćanima i namenjen je prvenstveno vegetarijancima. U osnovi jela je povrće po izboru, punjeno pirinčom. Sprema se na isti način kao što mi spremamo punjene tikvice,  patlidžan, paprike, paradajz, sarme (sa listovima kupusa ili od lišća vinove loze). Grci imaju slično jelo, dolma.

Punjenje se sastoji od pirinča, začinskog bilja (peršun, kopar), sos od paradajza i malo cimeta. Neki vole da ovoj smesi dodaju i mleveno meso.

Shawarma

Šavarma/Shawarma je veoma popularna ulična namirnica. U stvari, ovo je varijanta girosa: marinirana piletina ili govedina (sa začinima Bliskog istoka) celog se dana prži na ražnju. Oni koji vole meso kažu da ima savršen ukus. Služi se uz tahini (začin zemalja istočnog Sredozemlja, pravi se od pečenog mlevenog susama i glavni je sastojak u humusu i alvi) ili uz Tomayu (umak od belog luka). Shawarma jeste “fast food” hrana, ali je veoma zdrav obrok i uvek je dobar izbor.

Molokhia

Molokhia je tradicionalno egipatsko jelo. Slično je paprikašu, sprema se od iseckanog zelenog lišća i i supe (pileće, goveđe) ili morskih plodova pomešanih sa mlevenim korijanderom i prženim belim lukom. Uglavnom se služi s pirinčom, hlebom i piletinom, sa govedinom ili sa morskim plodovima. Način pripreme ovog jela nije uvek isti. Stanovnici gradova uz obalu jedu molokhiu sa škampima i ribom. Molokhia je dobila ime po zelenišu od koje se sastoji gulaš. U ovom paprikašu ima dosta vitamina, tu su gvožđe, kalijum,  vitamin C i vitamin B6.

Fattah

Fattah je jelo koje su nekada služili na velikim gozbama, proslavama. I danas je fattah glavno jelo prvog dana islamskog praznika (Eid-al-adha). To je u stvari kombinacija hrskavog hleba, pirinča, mesa i umaka od sirćeta / ili paradajz sosa. Za posebne prilike sprema se sa jagnjetinom ili govedinom. Ponekad  se jede i na libanski način –  sa piletinom u umaku od belog luka.

Makaroni Béchamel

Makaroni Béchamel je egipatska verzija lazanje ili makarona i sira. Pravi se od rezanaca (rigatoni) i mlevenog mesa prženog sa lukom u paradajz pasti, sa prelivom od klasičnog umaka od bešamela.

Deserti

Umm Ali

se spremao u  13.veku, legenda kaže da ga je supruga sultana Ezz El Din Aybaka napravila da proslavi pobedu svog muža i slatkiš delila ljudima širom zemlje. Od tada je ovaj slatkiš omiljen među običnim ljudima. Desert se pravi od običnog lisnatog testa, mleka i pavlake, kokosa, šećera, badema i grožđica. Podseća na puding, veoma je mekan i ukusan desert koji se služi i jede dok je topao.

Konafa

Kraljica egipatskih slatkiša napravljen je od tankog testa nalik na rezance (može i od izdrobljenog testa namočenog u slatki sirup ili u sirup sa seckanim orašastim plodovima). Sprema se sa pavlakom ili sirom, a može se ispeći i preliti samo sirupom. Postoje mnoge varijacije koje su podjednako zadovoljavajuće. Postoje i varijante sirijskih konafa na ulicama Egipta, kažu da je ovaj slatkiš najslađi od svih egipatskih poslastica. Kod nas je ova poslastica pod imenom kadaif.

Sahlab

Egipatski desert – slatko toplo piće Egipta. Njegova baza je vruće mleko pomešano s prahom korena korena orhideje, što mu daje aromatični ukus. Sahlab se može sasvim obično napraviti i sa instant vrećicama (koje već sadrže ovaj prah i druge sastojke poput vanile, šećera i cimeta).

Može se dodati i prelive koji volite, npr. od banane ili jagode. Tradicionalno, sahlab se prelije komadima cimeta, kokosom, seckanim pistaćima ili grožđicama.

RECEPT za Gebna Makleyah (pečeni sir)

Potrebni sastojci: 1 šoljica čvrstog feta sira (sitnog ili tradicionalnog egipatskog sira labne ili gebne)

1 kašika brašna, 1 jaje, malo soli,  mlevenog bibera po ukusu, maslinovo ulje, limun i pita hleb izrezani na trougliće, za posluženje.

Postupak:

Zagrejte rernu na 200 °C. U posudu stavite sir, brašno, jaje, so i biber i dobro izmešajte rukama. Od ove smese napravite kuglice. Ako se smesa čini previše mekanom, dodajte još malo brašna. Ako vam se mešavina čini previše suva, dodajte malo limunovog soka, sirćeta ili vode. Pleh za kolače nauljite  maslinovim uljem. Rasporedite kuglice sira na pleh i dobro ih  premažite uljem. Pecite 5 minuta pa otvorite vrata rerne i malo protresite pleh kako se kuglice sira ne bi zalepile, neka se okrenu. Pecite još 5 minuta, do zlatno smeđe boje.

Kad su gotove, poređajte ih prek ubrusa da upiju višak masnoće. Poslužite ih tople s komadima limuna i trouglićima egipatskog pita hleba.

 

Аутор: Admin

Zadužen da poveže hosting sa receptima i omogući da šporet ne ostane bez struje. Vlasnik turističkog portala TT Group i SEO agencije SEOexpert.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *