Posne i mrsne sarmice od praziluka, kao predjelo

Kada vam dosade zimske sarme od kiselog kupusa koje su obeležje te sezone, u svako doba može se naći praziluk, pa možete da “presečete” teška zimska jela punjenim, u trouglove savijenim, laganim specijalitetom.

U suštin,i odličan je za predjelo. Videla sam jednom na snimku na youtub kanalu kako je neko pravio i moj prvi pokušaj je uspeo. Punjenje je po želji, a savijanje je lako.

Sarmice od praziluka
Sarmice od praziluka

Rešila sam da isprobam sa svojim sastojcima. Dolazili su mi gosti i među njima je bilo onih koji ne jedu meso pa sam ovo predjelo spremala i sa mesom i bez mesa. I jedne i druge  se služe uz pavlaku.

POTREBNO JE za fil s mesom

tri što šira praziluka
– 300g mlevenog mesa po izboru
– beli i crni luk po ukusu
– kari
– narendani đumbir ili u prahu
– beli biber
– pola šolje za kafu mlevenih oraha /može i ne mora/
-morska so
U ovaj fil ne dodajem pirinač kao što je uobičajeno za sarme, a sve sastojke prodinstam i kad se ohladi slažem u praziluk.
POTREBNO JE  za posni fil:
– tri što šira praziluka
šolja i po za kafu pirinča
– isitnjenje maslinke, desetak komada
– ½ sveže crvene paprike, sitno seckane
– ½ zelene paprike, sitno seckane
– pet – osam iseckanih pečurki
– biber
– malo mirođije/ može i bosiljak – ko više voli, a može i origano (samo izabrati jedan od tih začina, zajedno ne idu)
-so

Važan je postupak pripreme praziluka:

  • Praziluk  preseći na pola, jer je dugačak.
  • Vertikalno opet preseći na polovine (ako je dovoljno širok, ako je uži ne seče se) i staviti se da se prokuva malo da omekša, na umerenoj vatri. Potrebno je oko 15 minuta. Pošto je praziluk slojevit, odvoje se pravougaonici.
    Ja sam uvijala prema bojama, jer ima i taj šarm, da imate onaj beli deo, i zeleni.
  • U svaki pravougaoni komad staviti malo fila i presavijati  kao trougao. Ređala sam naizmenično beli (koji kuvanjem postane kremkast) i zeleni deo.
  • Sve to se ne mora peći u rerni, već prodinstanti poklopljeno u tiganju sa debelim dnom, na laganoj vatri sa malo vode i ulja – 15-tak minuta. Ko voli može posuti ljutom ili slatkom alevom paprikom, pre dinstanja.
 

Аутор: Olja Ristić

Odmah da vam priznam ljudi, imam jedva 50 kg, neprestano me muče pitanjima „kad češ da se ugojiš“ , „što ne jedeš, čoveče“! Iskreno vreme je da priznam da ja jedem, ma ne, ja uživam u hrani! Pa i u piću, u crnom i belom vinu s vremena na vreme, tako i treba, to me je učio moj dugovečni deda. Na svom blogu Slučajni bloger recepte objavljujem u odeljku Recepti slučajne domaćice.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *