Karfiol na sasvim drugačiji način

Ovaj recept posebno preporučujem onima koji baš i ne „mirišu“ karfiol ili imaju problema da svoje ukućane nateraju da ga probaju. A vrlo je jednostavan, nema precizirane količine i može se eksperimentisati sa sastojcima po vašoj želji.

Dinstani/ prženi seckani karfiol
Dinstani/ prženi seckani karfiol

Ja sam, recimo, eksperimentisala, ali samo sa jednom polovinom količine,  budući da nisam znala kakav će biti ukus kada mu se dodaju beli luk i đumbir u prahu.

POTREBNO JE:

  • karfiol
  • maslinovo ulje
  • so
  • opciono: beli luk, đubir u prahu, biber, peršun…

PRIPREMANJE:

  • Otprilike pola glavice karfiola iskidati na cvetiće i saseckati u multipraktiku (ja sam ovoga puta koristila secka, ali preporučujem multupraktik jer se veća količina može iseckati brže).
Karfiol usitniti u secku
Karfiol usitniti u secku
  • U što većem tiganju propržiti na maslinovom ulju usitnjen karfiol (ja sam ga više dinstala nego pržila, odnosno stavila sam jednaku količinu maslinovog ulja i vode). Možete ga pržiti/dinstati da ostane al dente, ako tako više volite, ali i dobro izdinstati ili upržiti, sve dok ne počne da dobija tamniju boju
  • Ukoliko želite čist karfiol, dovoljno je samo ga posoliti i to je to.
  • Kako rekoh, ja sam u pola karfiola dodala kašičicu đumbira u prahu i sasvim je ok. Iseckala sam i nekoliko čenova belog luka.Sledeći put ću dodati barem još sitno seckani peršun i biber. Možda i malo bosiljka, taman sam ga donela iz dvorišta i „parkirala“ ga pored sudopere.

Ovoga puta preko karfiola sam stavila belo pileće meso koje sam ranije ispekla u rerni u većoj količini pa zamrzla.

Belo pileće meso iseckati
Belo pileće meso iseckati
Karfiol i piletina
Karfiol i piletina

Uz ovo servirala sam i namaz od pečenog plavog paradajza – u stilu baba ganuša, samo bez tahinija.

Jeli smo bez hleba –  fantastična hrono večera.

... i namaz od plavog paradajza
… i namaz od plavog paradajza

Ovaj namaz se takođe pravi vrlo jednostavno: nekoliko plavih paradajza oprati, viljuškom malo izbockati i lepo ispeći. Kada se ohladi kašikom skinuti „meso“ od korice, dodati mu nekoliko čenova belog luka i izmiksati  štapnim mikserom ili, ako ga nemate, u secku ili multipraktiku. Na kraju dodati maslinovo ulje i sok od limuna i sve lepo sjediniti.

To je, u stvari, recept za arapski specijalitet baba ganuš, samo sam izostavila tahini pastu. Ovoga puta nisam dodavala ništa drugo, ali mi se čini da je još bolji sa seckanim peršunom ili krupno tucanom suvom paprikom ili seckanom pečenom paprikom ili… a oni koji vole, mogu staviti i seckaane maslinke.

 

Аутор: Negoslava Stanojević

Zalutala sam u ekonomske nauke, a zapravo pisanje mi je fah. Sve sam manje novinar, a sve više kopirajter i bloger i pomalo pisac. Ako me zavidan broj ljudi zna kao autora priča na zaplanjskom dijalektu, bar 75 puta više njih zna me kao autora nekoliko zanimljivih recepata objavljenih na blogu Negoslava’s, po čemu me već prepoznaju i lokalni prodavci. Jedne godine pola Fejsbuka je pravilo ajvar po mom receptu, a mnogima je to postao, kao i meni, naomiljeniji recept za srpski kavijar. Što mi je “opravdanje” i za učešće u ovom projektu.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *