Karamel tart sa lešnicima

Karamel tartŠto se ovog tarta tiče neću puno govoriti o ukusima koji se mogu već na prvi pogled lako uočiti. Ovo je jedna od mojih omiljenih poslastica, te je sa zadovoljstvom preporučujem i recept delim sa vama. U delu teksta koji se odnosi na postupak pripreme objašenjen je svaki korak, a pri kraju recepta navedeno je i par caka kako bi tart zasijao punim sjajem.

Potrebne namirnice: Testo – 200 g belog (prosejanog) brašna, 100 g hladnog putera, 50 g kristal-šećera, prstohvat soli, 1 žumance, 2 supene kašike hladne vode. Karamel – 250 g kristal-šećera, 150 ml vode, 1 kafena kašika meda, 250 ml slatke pavlake, komad putera (20-25 g), 1 kesica vanil-šećera (po želji), prstohvat soli, 200 g pečenih lešnika.

Način pripreme: Priprema testa – u brašno dodati šećer i promešati. Zatim, dodati (na listiće isečen) hladan puter i viljuškom promešati sve zajedno kako bi se dobile tzv. masne mrvice. U to dodati žumance i vodu, pa rukama sastaviti smesu da bude prilično homogena. Tako pripremljenu masu uviti u najlon foliju i ostaviti 30 minuta u frižider, da se dobro ohladi.

Nakon toga, blago pobrašnjaviti radnu površinu i oklagiju, pa razvući ohlađeno testo u kružni oblik, debljine oko 0,5 cm, a prečnika oko 28 cm. (Ukoliko je potrebno, testo se, po vađenju iz frižidera, može blago premesiti – dodirivati prstima, nikako dlanovima, da bi testo ostalo što hladnije).  Zatim, testo namotati na pobrašnjavljenu oklagiju i preneti u okrugli kalup (prečnika 26 cm), te razmotati i testo laganim pokretima što bolje priljubiti uz dno i ivice kalupa. Višak testa ukloniti nožem ili oklagijom preći preko ivica pleha. Pokriti najlon folijom i ostaviti 30 minuta da se ohladi, u frižideru. Zatim, viljuškom izbockati dno, kako bi podloga tokom pečenja zadržala što pravilniiji oblik.

Tart prekriti alu-folijom sa svih strana, sipati npr. kikiriki, lešnik, leblebije ili pasulj, pirinač ili keramičke kuglice, pa peći u ugrejanoj pećnici na 180° C oko 20 minuta. Izvaditi kalup, lagano skloniti foliju i vratiti tart na pečenje još 10-ak minuta. Testo ostaviti u plehu i potpuno ohladiti.

Kada se testo potpuno ohladilo pripremiti karamel – u jednoj šerpi rastopiti šećer sa vodom i medom. Ovo činiti postepeno, bez mešanja, na umerenoj temperaturi, sve do momenta kada dobije boju zlatnog sirupa. Paralelno sa ovom radnjom, u drugoj posudi, na umerenoj temperaturi, sjediniti slatku pavlaku, puter i vanil-šećer. Ovo ne sme da provri, već samo da se masnoće pavlake i putera sjedine. Kada je šećer poprimio boju zlatnog sirupa, dodati pavlaku (ne odjednom već iz 2-3 puta), sve vreme mešajući (poželjno je imati žicu sa dužom drškom, kako se eventualno ne biste opekli ako koja kapljica prsne van šerpe).

U ovom trenutku, uključiti rernu na 180° C.

Zatim, dodati lešnike i nastaviti kuvanje, na umerenoj temperaturi, uz stalno mešanje, sve dok smesa ne dobije „tofi boju“ tj. boju npr. karamel bombona. U pripremljen karamel dodati so, promešati i naliti ohlađen tart.

Tart peći u prethodno ugrejanoj rerni oko 10 minuta tj. do onog trena kada cela površina bude penušava. Isključiti rernu i ostaviti tart još koji minut na toplom.

Nakon 2-3 minuta tart izvaditi iz rerne i ostaviti na sobnoj temperaturi da se potpuno ohladi (u plehu). Ohlađeni tart izvaditi iz kalupa, posuti struganom ili išarati topljenom čokoladom. Seći na parčad željene veličine i služiti.

Cake: Kada sipate karamel u pečeni tart, spatulom ili kašikom rasporedite lešnike što bolje, naročito uz ivicu tarta kako bi lešnici bili pravilno raspoređeni ali i kako bi ojačali ivicu tarta. Kako bi bilo što lakše i bezbednije preneti napunjen tart u rernu, najlakše je da na žicu iz rerne stavite pleh sa tartom i onda ga napunite, a zatim prenesete u rernu. Nakon završnog pečenja (sa karamelom) spatulom poravnati površinu tj. iz 2-3 poteza „obrisati“ penu. Od ove količine može se dobiti 12 bogatih parčadi ili 16 tanjih. Seći od sredine ka ivicama, dugim, tankim nožem, priljubljenim celom dužinom uz površinu i jačim pritiscima dlana druge ruke na nož, odvajati parčad. Može se služiti uz kuglu sladoleda ili uz kafu sa konjakom. Odlično podnosi visoke temperature (+34° C), pa je pogodan za izlete.

 
Nataša Vitezović

Аутор: Nataša Vitezović

Zaljubljenik sam u kulinarstvo i autor food-bloga Coolinarija; poštovalac ukusne i zdrave hrane; ljubitelj starih, porodičnih recepata, ali i kulinarskih novotarija. Uživam u dobrom zalogaju, vinu, pejzažima i lepoj reči. Radoznala sam i spremna da eksperimentišem pa tako često pripremam jela čiji ishod ni sama ne znam. Spontana sam i samostalna u kulinarskom izražavanju. Volim tradicionalna jela, u kojima često pronalazim inspiraciju. Hranu pripremam prema sopstvenom afinitetu i volji a nikada jer je nešto u modi tog trenutka. Moju pažnju prvenstveno zaokupljaju kvalitet i odnos namirnica koje se u jelu koriste.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *